Podelite

Saturday, January 30, 2016

( D O M A Ć I N ) vino i sirevi: šest plemenitih: prvi deo

Skoro je nemoguće pričati o vinu bez pomisli o siru. Postoje mnoga pravila na internetu, i ona zavise od podneblja sa kojeg dolazi autor. S obzirom da smo digitalni domaćini, živimo na Balkanu u 21. veku, logično je da pričamo o ukusu sa našeg podneblja. Osim što ću vam dati predlog sparivanja sorti vina sa vrstama sira, otkriću vam i jedan mali trik. Ako niste sigurni a niste poneli listu u de luks restoran, postoji jedno nepisano pravilo – uparite vino i sir iz iste regije (znaju seljaci zašto). Isto tako, ako je sir slan onda je vino slatko, tvrđi sirevi upijaju jače tanine, mekši sirevi prave društvo jačem vinu.


Dakle, da krenemo! Počinjemo sa šest vrsta vina koja se smatraju „plemstvom vina“ širom sveta.
Kaberne sovinjon (Cabernet sauvignon) je „puno“ vino, snažnog tela sa aromama tamnog voća i začina koje variraju od crnog do zelenog bibera. Razlika u aromama je uslovljena mestu i načinu uzgoja grožđa. Pratilac najrasprostranjenijeg vinskog plemića su kamember (camembert), čedar (cheddar ili colby), modra plesan  ili  plavi sir (danish blue, gorgonzola ili roquefort) i gauda (gouda).




Merlo (Merlot) je mekan, voćan i gladak u svojoj građi, bogatog bukea koji sadrže arome bobičastog voća poput crne ribizle, trešnje i metvice. Prepoznaćete dobar merlo po tamnoj i punoj boji. Ovo bogato vino prate meki sirevi bele plesni (bri ili kamember), čedar, gorgonzola, i polu-tvrdi i tvrdi sirevi (gauda, grijer ili jarlsberg).


Pino noar (Pinot noir) je veoma elegantno i pitko vino koje predstavlja zaštitni znak francuske regije Burgundije. Mlado pino noar ima arome trešnje, šljive, maline i jagode. Kod starijeg pino noara, koji je kompleksniji, se mogu osetiti arome čokolade, smokve, tartufa i ljubičice uz neobičan miris divljači i dima. Kompanjoni pino noara su meki sirevi bele plesni (bri ili kamember), feta, kao i polu-tvrdi i tvrdi sirevi poput grijera, monterej džeka, port saluta, munstera (muenster) ili švajcarskog sira.

No comments:

Post a Comment